Bogdan Photos

Bogdan Photos

Miért mutatnak olyan jól a telefonos fotók? Egyáltalán tényleg olyan jók?

Avagy kicsiben minden IS szebb

2024. november 22. - Bogdán József

Fotósként sokszor vagyok abban a helyzetben, hogy a barátaim/ismerőseim megmutatják a telefonnal készült fotóikat, hogy értékeljem. Többségében valóban szép képeket látok általuk, de magamban azt gondolom, milyen kár érte. Mert hiába mutat jól egy telefon tenyérnyi kijelzőjén, azon kívül, hogy megosztják a social mediában, nem sokat tudnak vele kezdeni. Pedig egyik-másik nagyon jól nézne ki például nagy méretben nyomtatva! Na de, hogy miért, vagy inkább hogyan csapja be az embert a telefon kijelzője? Tarts velem és megtudod!nevtelen-1_masolat.jpg

1. A kijelző mérete és a pixelsűrűség

Az egyik legkézenfekvőbb magyarázat. A telefon kis mérete miatt nagyobb a pixelsűrűség (ppi - pixel per inch). De ez mit is jelent? Azt, hogy amíg egy  nagyobb felületen, mint egy monitoron szinte azonnal feltűnnek bizonyos képi hibák, a telefonon nézve ezek szinte teljesen rejtve maradnak, mivel a kép részletei sűrűbben helyezkednek el. Ilyen hibák lehetnek a képen megjelenő zaj, elcsúszott élesség, vagy szigorúan véve, annak teljes hiánya, illetve a képjavító szoftver bakijai. 

2. A kijelző típusa

A telefonok nagy része olyan IPS vagy OLED kijelzővel rendelkezik, amiknek alapból szaturáltabb és kontrasztosabb a szín visszaadása. Ezért a telefonos fotók sokkal élettel telibbnek tűnnek, ezáltal "szebbnek" is az átlag felhasználó számára. Viszont egy-egy helyes színbeállításokkal megszerkesztett fotó, túlszaturáltnak és kontrasztosnak tűnhet a kelleténél. Én is sokszor tapasztalom, hogy azok a fotóim amiket otthoni gépen kidolgozok és monitoron jól mutatnak, telefonon visszanézve (pl social media felületen), nagyon túlszaturáltak. 

3. A képfeldolgozó szoftver

Amikor telefonnal csinálunk egy fotót, az nem nyers (akkor se teljesen az, ha van lehetőség RAW formátumban lőni). A telefonok szoftveresen javítják fel az összes fotót amit készítünk. Ha önmagában csak a benne lévő objektívre és szenzorra támaszkodnának a gyártók, a telefonos fotók minősége alig lenne jobb a legelső nyomógombos telefonok képminőségénél. Na de ez 2024-ben elfogadhatatlan lenne, így muszáj volt kezdeni valamit ezzel és jobb híján maradt a szoftveres feljavítás. Ennek ami az előnye, az a hátránya is. Bár az elkészült fotó szép lesz (a telefon kijelzőjén), de nem a teljes valóságot adja vissza. A fotó bizonyos részeit a szoftver adja meg, főleg textúrák tekintetében. Emiatt van az, hogy amikor monitoron nézel vissza egy telefonos képet és mondjuk bele is nagyítasz, nem lesz olyan szép és részletgazdag, mint a telefon kijelzőjén nézve. Ez a mesterséges intelligencia fejlődésével persze egyre jobb lesz, de 100%-os valósághűséget soha nem fog adni. Persze ez nem feltétlenül kell hogy foglalkoztassa az átlag felhasználót.

4. Végszó

Lehet nagyon szép fotókat lőni telefonnal, senkit nem akarok arra biztatni, hogy rohanjon megvenni a legdrágább fényképezőgépet és az azzal lőtt fotókat álljon neki kidolgozni otthon egy fotószerkesztővel. A mai modern telefonok tökéletesen kielégíti az átlag felhasználói réteget. De ha nem csak nyaralós, kirándulós, családi eseményeket megörökítő fotókat szeretnél amiket néha-néha visszanézel a Facebookon, hanem komolyabban érdekel a fotózás mint hobbi, érdemes beszerezned egy fényképezőgépet és megismerkedni a képszerkesztés művészetével. Nem kell egyből a legdrágább MILC vagy DSLR gépet megvenned, léteznek nagyon jó kompakt fényképezőgépek is. Én például családi és baráti programokra, nyaralásra stb. egy Canon G7X II kompakt fényképezőgépet viszek magammal, ami fotósként kielégíti minden vágyamat ilyen esetekben. De vannak olcsóbb gépek is amik jók lehetnek. Ha ilyen ambíciókkal rendelkezel, bátran menj be egy szaküzletbe és kérj tanácsot az értékesítőktől, vagy akár fotós tematikájú Facebook csoportban is szívesen segítenek tapasztalt fotósok. Addig is használd bátran a telefont, egy jó fotóhoz több kell mint a technikai tökéletesség. Jó szem kell hozzá!

A témával kapcsolatban olvasd el ezt is: https://bogdanphotos.blog.hu/2024/11/12/mi_az_a_megapixel_es_tenyleg_fontos

A bejegyzés trackback címe:

https://bogdanphotos.blog.hu/api/trackback/id/tr8318732712

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása