Bogdan Photos

Bogdan Photos

Mi az a megapixel, és tényleg fontos?

Bevezetés a képminőség valódi tényezőjéről

2024. november 12. - Bogdán József

Sokan úgy gondolják, hogy minél magasabb a megapixelszám, annál jobb lesz a képminőség. De mi is az igazság? Tarts velem, és tudd meg, hogy valóban számítanak-e a megapixelek, vagy van-e ennél fontosabb tényező, amit érdemes figyelembe venni.pixel.jpg

Mi az a megapixel?

A megapixelszám azt mutatja, hogy hány millió képpontból (vagy pixelből) áll egy kép. Így minél magasabb a megapixelszám, annál nagyobb lehet a kép mérete, ami részletgazdagabbá teszi a fotót. Ez jól hangzik, igaz? De a képméret önmagában nem garantálja a jó minőséget.

ssp504-2000x1334.jpg

Miért nem minden a megapixel?

Bár sokan a megapixeleket helyezik előtérbe, a fotó valódi minőségét nem csak ezek befolyásolják. Az egyik legfontosabb tényező a kamera szenzormérete. A szenzor az a része a fényképezőgépnek vagy telefonnak, amely a fényt befogadja, és a képet létrehozza. Minél nagyobb a szenzor, annál több fényt tud befogadni, ami részletgazdagabb, élesebb és szebb képeket eredményez, különösen gyenge fényviszonyok között. Alább egy mérettáblázat a legelterjedtebb szenzorokról példákkal illusztrálva:szenzor_meretek.jpg

Telefonok és a megapixel-hype

A legtöbb telefon nagy megapixelszámmal reklámozza magát, de fontos tudni, hogy a szenzoruk kicsi. Hiába van egy telefon kamerájában akár 200 megapixel, ha a szenzor mérete kicsi, a fényérzékenység, a dinamikatartomány és a részletek megőrzése gyengébb lehet egy profi, nagyobb szenzoros fényképezőgéphez képest. Éppen ezért sokszor látni, hogy a telefonon jól mutató fotók monitoron már nem tűnnek olyan minőséginek, főleg ha bele is nagyítunk. Tegyük hozzá, a telefonon jól mutató fotó sem önmagától néz ki olyan jól (a telefon kijelzőjén), hanem az abban lévő képjavító szoftver húzza fel minőségileg. Nem is beszélve a telefonok kijelzőjéről amik alapból hajlamosak túlszaturálni a színeket és nagyobb kontraszttal láttatja a képet, de ez egy másik blog témája lesz.

Hogyan válassz jó kamerát?

Ha minőségi fotókat szeretnél készíteni, ne csak a megapixeleket nézd! A szenzor mérete sokkal fontosabb. Ma már elérhetők olyan telefonok is, amelyek 1 colos szenzorral rendelkeznek, ami a felső kategóriás kompakt fényképezőgépekkel is felveszi a versenyt. Ezek a telefonok valódi előnyt nyújthatnak, ha szenvedélyesen fotózol, és minőségi eredményt vársz.

Összegzés

Ne hagyd, hogy a megapixelszám elvakítson! Egy 200 megapixeles telefonkamera nem fog szebb képet készíteni, mint egy „csak” 16 megapixeles profi fényképezőgép, ha a szenzorméret kisebb. De ez ne tántorítson el a fotózástól, akár telefonnal, akár profi fényképezőgéppel dolgozol! Egy jó képhez több kell, mint a technika – jó szem és az a képesség, hogy megörökítsd a pillanatot. Szóval, ha megvan az érzéked, bátran fotózz, akár telefonnal is!

A bejegyzés trackback címe:

https://bogdanphotos.blog.hu/api/trackback/id/tr8518729772

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2024.11.12. 18:49:26

Nem ártana tudatosítani a felhasználókban, hogy a magas pixelszám, a magas felbontás ha nem is jelent szükségképpen jobb képminőséget, nagyobb fájlméretet viszont biztosan. Az emberek csak úgy kattintgatnak a telefonjukkal, és nem is törődnek vele, hogy a képek, amelyeken semmi érdekes nem látszik, csak pár tükörszelfi, mondjuk, darabonként 8-10-15 megabyte méretűre híznak az eszetlenül magas pixelszámtól. És amikor ebből elküldenek egy barátnőnek tízet, már eredményesen megterhelik a címzett fiókját, esetleg az internetes kvótát vagy a telefonban levő tárolóhelyet. Értelmes és illedelmes ember a képet előbb átméretezi a szükséges méretre, és úgy küldi el, illetve úgy teszi el magának. Tudom, macera, foglalkozni kell vele, de lehet a felbontást alacsonyabbra is venni, és majd csak akkor kell átmenetileg megnövelni, amikor egy fontos, részletgazdag képet készítünk, kivételesen. Értelmetlen egy fényképet olyan méretben őrizgetni vagy továbbítani, amellyel az egyik szemünk is betölti a telefon képernyőjét, persze tele képhibával. Belegondolni is furcsa, hogy a világon üzemelő számtalan internetes tárhelyen összesen milyen horribilis méretű helyet foglalhatnak le a jellegtelen, ugyanakkor óriásira nagyított tucatfényképek százmilliói.

Bogdán József 2024.11.15. 20:00:25

@Androsz: Milyen igaz! Szégyellem magam, hogy erre a fontos pontra nem is tértem ki. Köszönöm a hozzászólásodat, nagyon értékes!

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2024.11.16. 12:59:04

@Bogdán József: Azért vagyunk, hogy összerakjuk a gondolatainkat. Szégyenkezésre semmi okod. :-)
süti beállítások módosítása